Leading Manufacturer of vertical chest press machine, seated chest press, decline chest press bench, olympic decline weight bench, chest press machine and chest commercial crossfit balance fitness from Pune.
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Type of Bench | Incline Decline Bench |
| Max. User Weight | 180 Kg |
| Surface Finish | Color Coated |
| Usage/Application | Gym |
| Seat Material | Leather |
| Frame Material | MS |
₹ 52000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Type Of Chest Press Machine | Incline |
| Material | Cast Iron |
| Operation Mode | Adjustable |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Size | 1560x1580x1650 mm |
| Machine Weight | 213 kg |
The chest press is a classic upper-body strengthening exercise that works your pectorals (chest), deltoids (shoulders), and triceps (arms). For the best results and safety, it’s essential that you use proper form and good technique.
If you’re just starting out, find a personal trainer or workout buddy who can spot you, monitor your form, and give feedback. There are several chest press variations that you can do with or without a machine.
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Interius Performance |
| Model Name/Number | IP60 |
| Maximum User Weight | 200 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Ms | Powder Coating |
Minimum order quantity: 1 Piece
The decline bench press is a chest exercise performed on a bench set at a downward angle, targeting the lower chest, triceps, and shoulders. It can be done with a barbell or dumbbells and is great for adding variety and improving lower chest development.
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Type of Bench | Incline Decline Bench |
| Max. User Weight | 200 KG |
| Surface Finish | Color Coated |
| Usage/Application | Gym |
| Country of Origin | Made in India |
| Frame Material | MS |
| Seat Material | Leather |
| Color | Black |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Type Of Chest Press Machine | Incline |
| Finish | Color Coated |
| Material | MS |
| Max. Load | 80 kg |
| Size/Dimension | 2450 X 750 X 2250 mm |
| Target | Chest |
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Target | full body |
| Intended Use | Commercial |
| Type | Fitness |
| Model Name/Number | Ip cf07 |
| Usage/Application | Strength |
| Brand | Interius Performance |
| Weight | 700 kgs |
| Category | functional training |
| Material | MS Mild Steel |
| Resistance Type | Body Weight |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mr. Shoaib (CEO)
Interius Performance
C Wing Flat No. 804, Gagan Avenue, Near Ranka Jwellers Kondhwa Budruk, Pune, Kondhwa Budruk, Pune
Pune - 411048, Maharashtra, India